rozrazil rezekvítek
Veronica chamaedrys
veronika obyčajná
| Germander Speedwell
jitrocelovité / Plantaginaceae
Botanická charakteristika:
Vytrvalá 15 – 30 cm vysoká bylina. Lodyha pokryta 2 řadami dlouhých chlupů, plocha mezi nimi je lysá nebo s ojedinělými chlupy. Listy tmavě zelené, přisedlé nebo krátce řapíkaté, široce vejčité, na okraji vroubkovaně pilovité. Květy v postranních hroznech po 10 – 30 květech. Kališní cípy podlouhle kopinaté, koruna je sytě modrá, s tmavším žilkováním, korunní trubka a ústí koruny jsou bílé. Plodem v obrysu obsrdčité tobolky.
Scrophulariaceae – krtičníkovité
Místa výskytu:
Často roste na loukách, trávnících parků, zahrad a hřbitovů, pastvinách, mezích, rovněž ve světlých listnatých příp. smíšených lesích. Vyhovují mu vlhké až vysýchavé, živinami bohaté, hlinité, písčité nebo štěrkovité půdy. K půdnímu podkladu a světelným podmínkám je indiferentní.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Lidově se tomuto našemu nejhojnějšímu rozrazilu říká pršavka. Tento název vznikl na základě pověry, podle níž po utrhnutí této rostliny začne pršet. Pravdy na tom asi moc není, nicméně více lidí zná tuto půvabnou rostlinu pod názvem pršavka než jako rozrazil rezekvítek.
Rozrazil rezekvítek je jedna z našich nejběžnějších rostlin. Lehce ji poznáme podle toho, že postranní květenství převyšují nekvetoucí, pouze olistěný vrchol lodyhy a že chlupy na stonku jsou umístěny do dvou podélných pruhů, jinak je stonek lysý nebo jen s ojedinělými chlupy.
Ochrana:
Hojný druh.
Místo: Nový Jičín
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: louka
Půda: hlinito-písčitá, sušší
Světelné podmínky: polostín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 15.5.2004
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka