Detail

vachta trojlistá

Menyanthes trifoliata

vachta trojlistá | Bogbean

vachtovité / Menyanthaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 15 – 30cm vysoká lysá bylina s válcovitým, plným oddenkem. Listy dlouze řapíkaté, trojčetné, lístky eliptické nebo podlouhle obvejčité, celokrajné až mělce chobotnatě vroubkované. Květy v hustém přímém hroznu, kalich pětičetný, kališní lístky vejčitě kopinaté a tupé, koruna brvitě třásnitá, široce nálevkovitá, zevnitř bělavá, vně růžová. Plody jsou tobolky. Rozšiřuje se oddenky a dobře klíčivými semeny.

Místa výskytu:
Vachta trojlistá se vyskytuje na rašelinných loukách, prameništích, ve vodních příkopech, při okrajích tůní, v bažinatých porostech. Vyhovují jí zbahnělé, často i vodou přeplavované, živinami chudé, spíše kyselé půdy. Světlomilná rostlina.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rostlina obsahuje hořčiny, třísloviny, jód, vitamín C a další látky. Díky vysokému obsahu hořčin se vachta používá jako amarum – lék proti žaludečním potížím. Rostlina i čaj z ní uvařený chutná hořce. Vachta se dá pěstovat v mělkých okrajích zahradních jezírek a je tedy velmi pěknou okrasnou rostlinou. Její lidový název je hořký jetel.

Ochrana:
Vachta trojlistá patří mezi ohrožené rostliny (ochranná kategorie C3) a je chráněna i zákonem. Proto se u nás nesmí sbírat pro léčebné účely ani jinak poškozovat. Trpí hlavně úbytkem stanovišť vhodných k růstu (meliorace, těžba rašeliny, vysušování zamokřených luk).

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: zahradní jezírko

Půda: silně podmáčená

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.5.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka