Detail

chrpa luční

Centaurea jacea

nevädzovec lúčny | Brown Knapweed

hvězdnicovité / Asteraceae

      chrpa / Centaurea

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 – 110 cm vysoká bylina, na území ČR neobyčejně proměnlivá v morfologických znacích. Přízemní listy v řídké růžici, za květu často odumřelé, lodyžní celistvé nebo peřenolaločnaté až peřenoklané. Úbory 4 - 4,5 cm v průměru, světle až sytě růžovofialové, zákrovní listeny střechovitě uspořádané, se suchomázdřivým okrajem. Okrajové květy paprskující. Plody jsou nažky s úzkým límečkovitým lemem, neopatřené chmýrem.

Místa výskytu:
Roste na loukách, pastvinách, travnatých a křovinatých svazích, pasekách, lesních lemech, náspech, okrajích komunikací. Vyhovují jí vlhké až vysýchavé, hlinité, slabě kyselé až mírně zásadité půdy. Světlomilný druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Pokud chcete uvázat kytici lučních květin, chrpa luční v ní nemůže chybět. Je to hezká trvalka, kterou je možno pěstovat i v zahradách. Druh je značně variabilní a na našem území se rozpadá na dva poddruhy. Chrpa luční také vytváří mnoho kříženců s jinými druhy chrp.

Ochrana:
Chrpa luční je docela hojná rostlina naší přírody. Pouze její poddruh, chrpa luční ostroperá, je na seznamu rostlin vyžadujících další pozornost (C4a).

 

 

Místo: Bystřička

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: louka

Půda: hlinito-kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 7.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka