devětsil lékařský
Petasites hybridus
deväťsil hybridný
| Butterbur
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 10–40 cm (–130 cm za plodu) vysoká bylina. Listy se plně vyvíjejí až po odkvětu, jsou statné, řapíky duté, vynikle žebernaté, čepel srdčitá, plstnatá, plst zůstává později pouze na rubu listů, dvojitě zubatá. Květenství úbor. Samčí úbory krátce stopkaté, samičí na delších stopkách, obojí květy růžové až červené. Plod nažka s chmýrem.
Místa výskytu:
Roste na vlhkých až silně podmáčených loukách, březích potoků, v říčních nivách, řidčeji i v příkopech a při okrajích cest, vždy však na vlhkých půdách, zejména v podhorských a horských oblastech.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Anemochorní, částečně hydrochorní rostlina. Nepříjemně páchne.
Jedovatá rostlina.
Protože obsahuje některé nebezpečné alkaloidy, které mohou způsobovat vážná onemocnění, není vhodné devětsil užívat jako léčivou rostlinu.
Léčivá rostlina. Devětsil lékařský byl od pradávna známou léčivkou. V současnosti se od jeho sběru vesměs upustilo. Především nepříjemně páchne a protože obsahuje některé potencionálně nebezpečné alkaloidy, nedoporučuje se užívat drogu. V minulosti se sbíral především oddenek nebo méně i list. Používal se při horečkách, astmatu, kašli. Působí močopudně. Samostatně se droga vůbec nevyužívala, přidávala se do směsí. Zevně se užívala k obkladům.
Matthioli ve svém Herbáři připomíná použití prášku z oddenku devětsilu rozpuštěného v bílém vínu proti morovým zimnicím.
Devětsil lékařský je hostitelem parazitické rostliny - zárazy devětsilové
[viz obrázek].
Lidové názvy - koňské kopyto, lopuch.
Ochrana:
Není ohroženým druhem naší flóry.
Původní druh květeny České republiky. (Native).
Místo: Hostašovice
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: břeh vodního toku
Půda: hlinitopísčitá, podmáčená
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 1.5.2003
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka