Detail

řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

repík lekársky | Agrimony

růžovité / Rosaceae

      řepík / Agrimonia

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 15 – 150cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, na líci tmavě zelené a rubu našedlé až bělavé, okraje lístků jsou pilovité. Palisty jsou polosrdčité. Květy uspořádány v asi 50květých, hustých hroznech. Kališní lístky jsou vejčité, korunní obvejčité, zlatožluté. Plody češule.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v suchých travnatých společenstvech, lesních lemech a světlinách, křovinách, ovocných sadech a vinicích, lomech, na náspech, v travnatých okrajích komunikací. Preferuje těžší, spíše bazické, suché až mírně vlhké půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Významná léčivá bylina s vysokým obsahem hořčin. Tlumí různé záněty, hořce chutnající čaj se často používá jako kloktadlo, přičemž působí hojivě a dezinfekčně v ústní dutině a hrdle. Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater, zvyšuje vylučování žluče, zlepšuje trávení, tlumí průjmy. Pro léčebné účely se často pěstuje na zahradách či velkoplošněji na polích. Byl velmi oblíbenou léčivkou v antickém Řecku. Stejné účinky jako řepík lékařský má i jeho blízký příbuzný řepík vonný (Agrimonia procera), který je však mnohem vzácnější.

Epizoochorní druh.

Ochrana:
Není ohrožený.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

léčivá rostlina

 

 

Místo: Kojetín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: stráň

Půda: hlinito-kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.8.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka