Detail

bolševník obecný

Heracleum sphondylium

boľševník borščový | Hogweed

miříkovité / Apiaceae

Botanická charakteristika:
Bolševník obecný je 50 - 150cm vysoká, dvouletá či víceletá bylina s tludtým, vřetenovitým hlavním kořenem. Lodyha dutá, hranatě rýhovaná, chlupatá. Přízemní listy většinou dosti velké, řapíkaté, 3-5četné, v obrysu srdčitě trojboké, jednotlivé lístky asymetrické, laločnaté až peřenoklané. Okolíky velké, s 10 - 30 okolíčky, obal buď chybí nebo je složen z krátkých, kopinatě šídlovitých listenů. Květy bílé, zelenavé, někdy růžové. Plod je dvounažka.

Místa výskytu:
Roste na hnojených loukách, vlhkých pastvinách, rumištích, v přikopech, u cest, na trávnících. Vyhovují mu živinami bohaté, těžší, hlubší, vlhké, humózní půdy. Nitrofilní druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
U nás rostou dva druhy bolševníků, a to bolševník obecný a bolševník velkolepý. Bolševník obecný není zdaleka tak jedovatý a hlavně invazní jako druhý zmíněný druh, tudíž je také méně známý. Pokud tedy slyšíte o zarostení nějakého pozemku třímetrovým bolševníkem, nejedná se o tento druh, nýbrž o bolševník velkolepý. Celkově existuje 60 - 70 druhů rodu Heracleum. Bolševník obecný je u nás zastoupen několika svými poddruhy.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Vsetín-Jasenice

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj cesty

Půda: hlinito-štěrkovitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 19.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka