Detail

křen selský

Armoracia rusticana

chren dedinský | Horse-radish

brukvovité / Brassicaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 50 – 100cm vysoká bylina s mohutným kořenem. Přízemní listy velké, s čepelí eliptickou, dolní lodyžní listy peřenolaločnaté až hřebenitě peřenosečné,střední a horní celistvé, úzce podlouhlé až kopinaté. Květenství složené z četných hroznů, kališní lístky se světlým lemem, korunní široce obvejčité, bílé. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité šešulky.

Místa výskytu:
Roste na březích vodních toků, v příkopech, na rumištích. Vyhovují mu hlinité až jílovité, vlhké až mírně vysýchavé půdy. Nitrofilní druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Křen se pěstuje pro zdužnatělý kořen, který je používán jako kořenová zelenina nebo pochutina pro svou palčivou chuť a příznivé účinky na trávení. Obsahuje hořčičné silice, glukosinoláty, vitamín C a těkavé látky se silnými antibiotickými účinky. Rozemletý se používá jako přísada k pokrmům buď v čerstvém stavu nebo konzervovaný. Většinou se pěstuje v malém pro soukromou spotřebu, v zemědělských kulturách dnes jen zřídka, většina spotřeby se kryje dovozem. V lidovém léčitelství se zevně používá na obklady. Občas se v zahradách vyskytuje jako obtížný plevel.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Krhová

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: příkop

Půda: hlino-jílovitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka