Detail

pupava bezlodyžná

Carlina acaulis

krasovlas bezbyľový | Stemless Carline Thistle

hvězdnicovité / Asteraceae

      pupava / Carlina

Botanická charakteristika:
Víceletá bylina se silně zkrácenou, pouze 1–3 cm vysokou lodyhou. Listy nahloučené v přízemní růžici, v obrysu podlouhlé až eliptické, jednoduše až dvojitě peřenoklané až peřenosečné, nepravidelně ostnitě zubaté, na líci tmavě, na rubu světle zelené. Květenství úbor. Úbory jednotlivé, poměrně velké, 2,5–6 cm v průměru, vnější zákrovní listeny zelené, prostřední hnědé, vnitřní stříbrobílé nebo nafialovělé. Květy bílé nebo načervenalé. Plody válcovité nažky opatřené chmýrem z několika pérovitých paprsků.

Místa výskytu:
Roste na suchých loukách, stepních trávnících, pastvinách, mezích, ve světlých lesích a jejich lemech. Vyhovují jí vysýchavé, výhřevné, hlinité či jílovité, hluboké, zásadité až kyselé půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Léčivá rostlina.
Pupava bezlodyžná je léčivá bylina, má výrazné močopudné a potopudné účinky. Zlepšuje činnost ledvin, léčí horečnatá onemocnění, záněty močových cest, a také dezinfikuje trávicí trakt. Používanou částí rostliny k léčebným účelům je kořen.

Květní lůžko byliny je jedlé a má chuť podobnou kedlubnu a v minulosti bylo oblíbenou potravou dětí. Jeho získání však není jednoduché, pupava se nekompromisně brání nepříjemně pichlavými listy.

Ochrana:
Není ohrožená. Na území ČR roste hojně, avšak značně nerovnoměrně, nejčastěji ve středních polohách.

Na našem území rostou dva její poddruhy, z nichž jeden, pupava bezlodyžná vyvýšená (Carlina acaulis caulescens), je kriticky ohrožený (C1), je uveden i v Červené knize vyšších rostlin ČR a u nás roste pouze v Českém středohoří. Někdy je tento poddruh považován za samostatný druh pupavu vyvýšenou (Carlina caulescens).

 

 

Místo: Heřmánky

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: stráň

Půda: hlinitá, suchá

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 16.8.2007

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka