pupava bezlodyžná
Carlina acaulis
krasovlas bezbyľový
| Stemless Carline Thistle
Botanická charakteristika:
Víceletá bylina se silně zkrácenou, pouze 1–3 cm vysokou lodyhou. Listy nahloučené v přízemní růžici, v obrysu podlouhlé až eliptické, jednoduše až dvojitě peřenoklané až peřenosečné, nepravidelně ostnitě zubaté, na líci tmavě, na rubu světle zelené. Květenství úbor. Úbory jednotlivé, poměrně velké, 2,5–6 cm v průměru, vnější zákrovní listeny zelené, prostřední hnědé, vnitřní stříbrobílé nebo nafialovělé. Květy bílé nebo načervenalé. Plody válcovité nažky opatřené chmýrem z několika pérovitých paprsků.
Místa výskytu:
Roste na suchých loukách, stepních trávnících, pastvinách, mezích, ve světlých lesích a jejich lemech. Vyhovují jí vysýchavé, výhřevné, hlinité či jílovité, hluboké, zásadité až kyselé půdy.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Léčivá rostlina.
Pupava bezlodyžná je léčivá bylina, má výrazné močopudné a potopudné účinky. Zlepšuje činnost ledvin, léčí horečnatá onemocnění, záněty močových cest, a také dezinfikuje trávicí trakt. Používanou částí rostliny k léčebným účelům je kořen.
Květní lůžko byliny je jedlé a má chuť podobnou kedlubnu a v minulosti bylo oblíbenou potravou dětí. Jeho získání však není jednoduché, pupava se nekompromisně brání nepříjemně pichlavými listy.
Ochrana:
Není ohrožená. Na území ČR roste hojně, avšak značně nerovnoměrně, nejčastěji ve středních polohách.
Na našem území rostou dva její poddruhy, z nichž jeden, pupava bezlodyžná vyvýšená (Carlina acaulis caulescens), je kriticky ohrožený (C1), je uveden i v Červené knize vyšších rostlin ČR a u nás roste pouze v Českém středohoří. Někdy je tento poddruh považován za samostatný druh pupavu vyvýšenou (Carlina caulescens).
Místo: Heřmánky
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: stráň
Půda: hlinitá, suchá
Světelné podmínky: polostín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 16.8.2007
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka