Detail

bršlice kozí noha

Aegopodium podagraria

kozonoha hostcová | Ground Elder

miříkovité / Apiaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40–100 cm vysoká bylina s dutou, hranatou, jemně rýhovanou lodyhou. Dolní listy dlouze řapíkaté, 1–2x trojčetná, čepele lístků jsou nesouměrné, vejčité, na okraji pilovité. Okolíky se skládají z 8–26 okolíčků, květní obaly ani obalíčky nepřítomny. Květy jsou bílé, 5četné. Plody jsou tmavě hnědé dvounažky s hnědožlutými žebry.

Místa výskytu:
Roste na vlhkých a převážně polostinných místech. Setkáme se s ní na březích potoků a řek, v příkopech, zahradách, v sadech, křovinách, poblíž plotů, na loukách a stinnějších vlhčích trávnících, při okrajích polí a vlhčích lesů. Vyhovují jí vlhké, živinami bohaté, kypré půdy. Nitrofilní druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Bršlice kozí noha je nebezpečný plevel, který dělá starosti nejednomu zahradníkovi. Hlavně na kyprých půdách se velmi rychle šíří. Abychom se jí zbavili, musíme zlikvidovat všechny její oddenky. I z malého kousíčku oddenku je totiž schopná opět vyrůst, obdobně jako pampeliška z malého kousku kořene. Ale abychom ji pouze neodsuzovali, mladé listy se občas používají jako salát, obsahují množství vitamínu C. Listy jsou rovněž používány k přípravě boršče.

Ochrana:
Není ohrožený. Běžný druh.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Bernartice nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj cesty

Nadmořská výška: 330 m

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka