Detail

čekanka obecná

Cichorium intybus

čakanka obyčajná | Chicory

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s tuhým, ztlustlým kořenem a 30–120 cm vysokou, přímou, tuhou lodyhou. Přízemní listy kracovitě peřenoklané nebo celistvé, podlouhle kopisťovité, na okrajích nepravidelně vykrojovaně zubaté. Dolní lodyžní na bázi uťaté, podobné přízemním, střední a horní podlouhle kopinaté až kopinaté. Úbory v řídkých latách, jen dopoledne otevřené, koruna blankytně modrá, vzácně růžová. Plody jsou obvejcovité nažky.

Místa výskytu:
Roste na suchých travnatých stráních, pastvinách, kamenitých ladech, úhorech, okrajích cest a silnic, náspech, kolejištích, v lomech. Vyhovující půdy jsou sušší, živinami a dusíkem bohaté, různého zrnitostního složení. Často se vyskytuje na ruderalizovaných, zraňovaných místech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Poddruh čekanky čekanka obecná setá (Cichorium intybus foliosum) je v několika odrůdách pěstován jako kulturní plodina. Kořen jedné odrůdy je výrazně řepovitě ztlustlý, praží se a připravuje se z něj kávová náhražka – cikorka. Praženina se přidává rovněž do tradiční melty. Jiná odrůda se zase pěstuje pro tzv. čekankové puky, což jsou rychlené pupeny kořenové hlavy používané jako salátová zelenina. Existují také rostliny nazývané pěstiteli hlávkující salátová čekanka, které vytváří velké a pevné středy listových růžic v podobě hlávek, jež se rovněž konzumují jako salátová zelenina. Ke stejnému účelu se pěstuje i čekance obecné blízce příbuzný štěrbák (čekanka) zahradní (Cichorium endivia). Čekanka je rovněž známá léčivá bylina, nálev připravený z kořene nebo nati výrazně podporuje látkovou výměnu, funkci jater a tvorbu a vyměšování žluči. K léčebným účelům se však nedají použít kulturní odrůdy.

Ochrana:
Není ohrožená.

 

 

Místo: Hostašovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: hromada suťi

Nadmořská výška: 390 m

Půda: kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka