Detail

rosnatka okrouhlolistá

Drosera rotundifolia

rosička okruholistá | Common Sundew

rosnatkovité / Droseraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů. Listy dlouze řapíkaté, čepel okrouhlá, na rubu lysá, zelená, na líci hustě pokrytá červenými žláznatými chlupy – tentakulemi. Stvol 4–10 cm vysoký, 4–7x delší než listy, načervenalý, později hnědý, lesklý, lysý, nesoucí 4–10 květů. Kališní cípy úzce vejčité, zelené, korunní lístky kopisťovité, bílé. Plody jsou vejcovité tobolky s drobnými semeny.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na vrchovištích, rašeliništích, rašelinných loukách, horských prameništích. Roste na kyselých podkladech a extrémních stanovištích většinou s nízkým obsahem živin a kyslíku a s hladinou vody vystupující na povrch.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rosnatka je masožravá rostlina. Roste na půdách chudých na živiny, a tak je musí získávat jiným způsobem. K tomu jí slouží listy opatřené tentakulemi – žláznatými chlupy zakončenými kapičkou lepkavé tekutiny připomínající rosu (odtud i název). Pokud hmyz usedne na list, přilepí se a v boji o přežití na sebe přilepuje stále více tentakulí, až jej list obalí a pohltí. Poté je hmyz rozložen enzymy vylučovanými rostlinou a rostlina z něj získá potřebné živiny, zejména dusíkaté látky nezbytné k růstu.

Rosnatka obsahuje množství význačných látek – naftochinony, např. droseron, methyljuglon a plumbagon se spasmolytickými účinky. Dále obsahuje flavonové glykosidy, organické kyseliny, stopy kyanogenních sloučenin a další látky. Významné jsou enzymy a slizy v exkretech trávicích žlázek a lapacích chlupů. Je to léčivka, používá se nať, která se však nesmí sbírat z důvodu ochrany rostliny! Rosnatka se používá k léčbě průdušek, proti křečím, arterioskleróze, cukrovce (výrazně snižuje hladinu krevního cukru), má silné antibakteriální působení a je močopudná. V současnosti český farmaceutický průmysl rosnatku nevyužívá a nesbírá se ani pro využití v lidovém léčitelství. Dříve z ní bylo vyráběno mnoho preparátů, ať už čaj na podporu vykašlávání s antisklerotickými účinky, kapky proti kašli nebo likér „rosolka“.

Ochrana:
Rosnatka okrouhlolistá je ohrožená rostlina (C3), zákonem je chráněna dokonce jako silně ohrožená (§2). Stále je však na tom ještě o něco lépe než další dva druhy u nás rostoucích rosnatek – rosnatka anglická (Drosera anglica) a rosnatka prostřední (Drosera intermedia), které patří mezi kriticky ohrožené druhy. Rosnatka okrouhlolistá je ohrožena destrukcí stanovišť svého výskytu – zejména jejich vysoušením (hlavně v nižších polohách), případně těžbou rašeliny. Velmi jí uškodilo nadměrné sbírání k léčebným účelům a sběr pěstiteli masožravých rostlin.

 

 

Místo: Rejvíz

Okres: Jeseník

Kraj: Olomoucký

Stanoviště: rašeliniště

Nadmořská výška: 770 m

Půda: rašelinná

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka