Detail

starček přímětník

Senecio jacobaea

| Common Ragwort

hvězdnicovité / Asteraceae

      starček / Senecio

Botanická charakteristika:
Dvouletá až vytrvalá bylina s přímou, 30–90 cm vysokou, žlábkovanou , v horní části větvenou lodyhou. Listy řídce pavučinatě vlnaté, později téměř lysé, tuhé, zelené až modrozelené, často s červenou žilnatinou, v mládí vyvinuta listová růžice řapíkatých listů s čepelí lyrovitou, peřenosečnou, dolní lodyžní listy řapíkaté, také lyrovité, obojí v době květu zpravidla zaschlé. Střední a horní listy peřenosečné až peřenodílné, výrazně kadeřavě zprohýbané. Úbory 1,5–2 cm v průměru, skládají bohatou chocholičnatou latu, zákrov široce zvonkovitý, zákrovních listenů zpravidla 13, listeny zákrovečku v počtu 2–6. okrajových jazykovitých květů 12–15, jsou sytě žluté, květy terče trubkovité. Plody jsou nažky opatřené chmýrem.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na suchých loukách, mezích, stepních svazích, kamenitých stráních, v suchých lesních lemech, často také v opuštěných lomech, podél komunikací, na úhorech či pastvinách. Roste na suchých až vysýchavých půdách různého zrnitostního složení. Vyhovují mu slunná až polostinná stanoviště.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Starček přímětník byl dlouho používán k léčbě menstruačních potíží, průjmu, kašle a rozemletý kořen působil jako projímadlo. Obsahuje však jedovatý alkaloid jacobin a další alkaloidy, které při delším používání této rostliny nebo při vyšších dávkách způsobují nenávratné poškození jater a vyvolávají rakovinu. Jeho vnitřní použití je tedy nepřípustné a proto se již dávno přestal používat jako léčivá bylina. Mimoto se využívá, a to i v současnosti, k barvení vlny a látek nažluto. Je to také ozdobná trvalka, kterou je možno pěstovat jako okrasnou.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Odry

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj cesty

Půda: hlinito-písčitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka