Lamiaceae - hluchavkovité

Hluchavkovité rostliny jsou jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny se čtyřhrannou, jednoduchou nebo větvenou lodyhou. Listy jsou vstřícné, většinou křižmostojné, jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, bez palistů. Květy jsou uspořádány v lichopřeslenech. Květy jsou souměrné, oboupohlavné. Koruna je dvoupyská, horní pysk je celokrajný, dolní je trojlaločný, někdy bývají některé části koruny redukovány (např. u zběhovce horní pysk). Plodem je tvrdka.
Rostliny bývají výrazně aromatické. Velké množství druhů této čeledi je využíváno pro své obsahové léčivé látky v lidovém léčitelství i ve farmaceutickém průmyslu. Jsou to například mateřídouška, dobromysl, hluchavka, šalvěj, meduňka, jablečník, bukvice, yzop, máta a mnoho dalších. Některé se používají jako koření (bazalka, dobromysl). Často se s nimi můžeme také setkat v zahradách, protože množství druhů se pěstuje jako okrasné a také nektarodárné rostliny.
Celkově čeleď obsahuje okolo 220 rodů a přes 4000 druhů rozšířených téměř po celém světě, zvláště v oblatech okolo Středozemního moře. U nás se vyskytuje přibližně 35 rodů a asi 100 druhů.


Bylo nalezeno 35 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Bylo nalezeno 35 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka