Lamiaceae - hluchavkovité

tamoxifen citrate 20mg online

tamoxifen uk smpc
Hluchavkovité rostliny jsou jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny se čtyřhrannou, jednoduchou nebo větvenou lodyhou. Listy jsou vstřícné, většinou křižmostojné, jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, bez palistů. Květy jsou uspořádány v lichopřeslenech. Květy jsou souměrné, oboupohlavné. Koruna je dvoupyská, horní pysk je celokrajný, dolní je trojlaločný, někdy bývají některé části koruny redukovány (např. u zběhovce horní pysk). Plodem je tvrdka.
Rostliny bývají výrazně aromatické. Velké množství druhů této čeledi je využíváno pro své obsahové léčivé látky v lidovém léčitelství i ve farmaceutickém průmyslu. Jsou to například mateřídouška, dobromysl, hluchavka, šalvěj, meduňka, jablečník, bukvice, yzop, máta a mnoho dalších. Některé se používají jako koření (bazalka, dobromysl). Často se s nimi můžeme také setkat v zahradách, protože množství druhů se pěstuje jako okrasné a také nektarodárné rostliny.
Celkově čeleď obsahuje okolo 220 rodů a přes 4000 druhů rozšířených téměř po celém světě, zvláště v oblatech okolo Středozemního moře. U nás se vyskytuje přibližně 35 rodů a asi 100 druhů.


Bylo nalezeno 35 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Bylo nalezeno 35 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka