Detail

penízek rolní

Thlaspi arvense

peniažtek roľný | Field Pennycress

brukvovité / Brassicaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 10 - 40 cm vysoká bylina. Přízemní listy úzce obvejčité nebo podlouhlé, lodyžní listy podlouhle kopinaté až podlouhlé, přisedlé, úzkými špičatými oušky objímavé. Kališní lístky žlutozelené s úzkým bělavým lemem, korunní lístky bílé. Plody jsou široce eliptické až téměř okrouhlé, ploché, lžícovitě neprohnuté šešulky.

Místa výskytu:
Roste na polích, úhorech, okrajích silnic a cest, rumištích, skládkách a jiných mechanicky narušených místech. Vyskytuje se na svěžích, živinami bohatých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
U nás je penízek rolní hojným polním plevelem. Vyskytuje se na všech typech půd, od nížin do horských oblastí. Zapleveluje ozimé i jarní plodiny v počátečním období vegetace. Na jedné rostlině dozrává až několik tisíc semen, která snadno vypadávají do okolí mateřské rostliny a nepravidelně klíčí od časného jara do pozdního podzimu. Klíčivost si udržují až několik let. Penízek rolní je nepřímo pro kulturní plodiny nebezpečný i tím, že hostí četné škůdce a je přenašečem chorob kulturních rostlin z čeledi brukvovitých, jež se odtud mohou šířit na řepku, krmnou kapustu, košťáloviny a další brukvovité plodiny. Znehodnocuje i zelenou píci a to tím, že rostliny po rozemnutí vydávají česnekový zápach a zvířata takovou píci s obsahem penízku odmítají přijímat.

Název penízek je odvozen ze skutečnosti, že okrouhlé ploché plody jako by byly změnšeninami mincí.

Ochrana:
Hojný druh.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: hřbitov

Půda: jílovitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 14.5.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka