Detail

náprstník velkokvětý

Digitalis grandiflora

náprstník veľkokvetý | Large Yellow Foxglove

jitrocelovité / Plantaginaceae

      náprstník / Digitalis

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 – 100 cm vysoká bylina. Přízemní listy vejčitě kopinaté až okrouhlé, prostřední a horní vejčitě kopinaté, všechny pilovité. Květenství je jednostranný hrozen. Kališní cípy úzce kopinaté, koruna zvonkovitá, žlutá, uvnitř s hnědou kresbou. Plody jsou vejcovité tobolky se žlutohnědými semeny. Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Roste na pasekách, ve světlých lesích, v křovinách, na výslunných kamenitých stráních, sušších horských nivách. Vyhledává humózní, neutrální až slabě kyselé půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Léčivá / jedovatá rostlina.
Náprstník velkokvětý, stejně jako jiné druhy náprstníků, obsahuje velmi jedovaté srdeční glykosidy (digoxin, digitalin, digitoxin). Tyto látky v malých množstvích mohou léčit některá srdeční onemocnění, ve vyšších dávkách však zabíjí. Jako zdroj těchto glykosidů byl pěstován mnohem známější náprstník červený (Digitalis purpurea), který je z velké části dnes nahrazen náprstníkem vlnatým (D. lantana) s vyšším obsahem glykosidů.

Náprstník velkokvětý se uplatňuje jako okrasná zahradní rostlina. Výborně kvete v obyčejné zahradní půdě udržující vlhkost.

Ochrana:
Není ohrožený.

Původní druh květeny České republiky.

léčivá rostlina jedovatá rostlina

 

 

Místo: Štramberk

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: lom

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 7.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka