Detail

drchnička rolní

Anagallis arvensis

drchnička roľná

prvosenkovité / Primulaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá bylina s poléhavou až vystoupavou, 6–30 cm dlouhou lodyhou. Listy jsou vejčité, tupé nebo špičaté, světle zelené. Květy jednotlivě v úžlabí středních a horních listů, kališní lístky kopinaté s blanitým okrajem, korunnívečité až eliptické, ohnivě červené, vzácně modré nebo jiné barvy. Plodem je tobolka.

Místa výskytu:
Roste na polích, zahradách, vinicích, pustých místech a dalších podobných stanovištích. Nalezneme ji nejčastěji an půdách písčitých až hlinitých, vlhčích až vysýchavých, kyselých až neutrálních.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Docela častý polní plevel, pro svou velikost je však i navzdory výrazné barvě květů nenápadný. Barvu květů ovlivňuje půdní reakce (stejný jev se vyskytuje u hortenzie, která je tím dosti známá), přesto převládá barva červená. Drchnička je léčivá bylina s poněkud prudčejším působením. Je mírně jedovatá pro skot, drůbež a psy, přičemž jedovatou látkou je glykosid cyklamin, obsažený především v kořeni. Léčivé účinky byly známy již ve starověku. Odedávna se drchničce přisuzovala čarovná moc, právě díky tomu, že vzhledem k jejímu subtilnímu vzrůstu má neobvykle velkou léčebnou sílu.

Ochrana:
Není ohrožená.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Kateřinice

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj pole

Nadmořská výška: 450 m

Půda: hlinito-písčitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 17.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka