Detail

krtičník hlíznatý

Scrophularia nodosa

krtičník hľuznatý | Common Figwort

krtičníkovité / Scrophulariaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40–100 cm vysoká bylina. Lodyhy přímé, nekřídlaté, ostře 4hranné. Listy řapíkaté, čepel trojúhelníkovitě vejčitá až vejčitě kopinatá, lysá, na okraji pilovitě zubatá. Květy v 3–9květých vrcholících uspořádaných v koncových hroznech. Kalich zvonkovitý, zelenavý až nafialovělý, koruna břichatá, žlutozelená, na hřbetu hnědočervená. Plody jsou široce vejcovité tobolky.

Místa výskytu:
Tento stínomilný a vlhkomilný druh se vyskytuje v listnatých až smíšených lesích, lesních lemech, podél zastíněných lesních cest, na březích vod, na pasekách a v křovinách. Má rád vlhké až zbahnělé, hlinitopísčité až jílovité půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Možná si říkáte, co má krtičník společného s krtkem. S krtkem samotným ani tolik ne jako spíš s krtinci. Ale ne s těmi nevzhlednými hromádkami navršené půdy. S krtinci neboli skrofulemi vznikající při skrofulóze – tuberkulóze krčních uzlin. Nemocí zduřelé uzliny připomínaly oddenek krtičníku (latinské Scrophularia vzniklo obdobně ze slova scrophula = uzlina) a díky tomu se jím také léčily, resp. se jím léčila skrofulóza. Jeho oddenek i nať se však uplatnili i jako lék na vředy, hemeroidy a otoky a k léčení hnisavých ran a krevních podlitin.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Bartošovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: břeh řeky

Nadmořská výška: 250 m

Půda: jílovitá, mokrá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 16.6.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka